Türk Ürünleri ve Türk İşletmeleri

Singapur'a yeni yerleşen Türklerin bizlere sorduğu ilk sorulardan biri 'nerede Türk ürünlerini bulabilirim?' oluyor.

Bundan on beş yıl önce belki de yalnızca kendi imkanlarınızla temin edebileceğiniz ürünlerimiz, globalleşmenin sonucu olarak Singapur süpermarketlerinde bile son beş yıldır almaya başladı. Bunun yanı sıra cesur girişimcilerimizin açmış olduğu şirketler ve sanal mağazalar da mevcut.

Aşağıda sizin için bir liste oluşturmaya çalıştım:

Lemed: Eğer Lemed olmasaydı COVID-19 dönemini nasıl atlatırdık bilmem. Sanal mağazalarını ziyaret ederseniz neyi kastettiğimi anlayacaksınız. Vegan ürünlerden levreğe, meşhur Asri Turşucusunun turşularından sigara böreğine kadar her şeyi bulabilirsiniz. Yalnız ürünler  biraz hızlı tükeniyor, o nedenle e-posta gönderimlerine abone olmanızı tavsiye ederim.

Straits Marine Supply: Denizcilik sektörünün ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulan Straits Marine Supply, yıllar ilerledikçe iç pazarın taleplerini de karşılamaya başladı. Firmanın Pasir Panjang Road üzerindeki deposunda, ürünlerin sergilendiği ve alışveriş yapabileceğiniz küçük bir bölümü bulunuyor. Peynirden zeytine, konserveden çaya kadar pek çok ürünü bulmanız mümkün. Hele Güllüoğlu yufkaları ile benden bir yıldız daha aldılar. Doğal kaynak suyu sevenler için belirtmeliyim ki Pınar Su da hem fiyat hem de lezzet bakımından pek çok yabancı markaya tercih edilir.

Hafta içi mesai saatlerinde ve cumartesi günleri yarım gün hizmet veren firmanın e-mailing listesine dahil olmak, yeni ürünler ve fiyat bilgileri konusunda bilgi almak için en etkili yol. Bu arada eklemeliyim benzer ürünleri farklı lokasyonlarda bulabilirsiniz ancak fiyat konusunda Straits Marine Supply ile rekabet etmeleri biraz zor görünüyor. Firma ayrıca STFA üyelerine %12 ek indirim sunuyor. Eğer depolarına kadar gitmek size zor geliyorsa, Beach Road üzerindeki Sofra Restaurant'ta da ürünlerin bir kısmını bulmanız mümkün.

Sofra Restaurant: Sofra, Straits Marine Supply ile kardeş işletme olup, Straits'in ithal ettiği ürünleri satmaktadır. Akşam yemeğinizi Sofra'da yedikten sonra hemen bir köşesinde bulunan Türk ürünlerinden alıp evinize gidebilirsiniz. Fiyatlarda hafif bir farklılık olmakla birlikte çalışan kimseler için bu yöntemi özellikle tavsiye ediyorum, zaman kazandıracaktır. Neler mi var? Peynir çeşitleri, turşu ve konserveler, çay ve Türk kahvesi, yufka, lokum ve daha pek çok şey. Ben özellikle peynir ve çay için gidiyorum.

Mustafa Centre: Kaos ve ürünlerin kardeşliği! Bir küçük Hindistan tadında alışveriş deneyimi yaşayacağınız bu mega market ve departmant store 24 saat açık. Neler mi bulabilirsiniz? Zeytinyağı, lokum, çay, baklagiller, pirinç, su, helva, biskui ve hatta kuru baklava bile var. 

Size tavsiyem hafta içi gündüz ya da gece geç saatleri tercih etmenizdir. Zira göreceğiniz kalabalığa gözleriniz inanmak istemeyebilir. Mustafa Centre ayrıca raflarında yalnızca helal ürünlere yer verdiği için, eğer bu konuda hassasiyetiniz varsa çekinmeden alışveriş yapabileceğiniz bir markettir. Üstelik makul bir fiyatlandırmaya sahiptir.

Eğer Hint etnik kültürüne ilginiz varsa harika bir mekan, ama daha çok düzen ve itinalı mekanların insanıysanız tercih etmeyebilirsiniz. Ben şahsen kaos ve çok çeşitliliği seviyorum ve prata reyonunda kendimi kaybetmeye bayılıyorum. 

Carr Group: Türk ürünlerini ithal eden firmalar listesine son eklenen Carr Group, adaya şu anda sucuk ithal eden tek firmadır. Sucuklar Avustralya’dan geliyor, her ne kadar Türk  sucuklarının yerini tutmasa da hiç olmamasından iyidir. Geniş bir ürün yelpazesine sahipler ve teslimat sistemleri oldukça düzgün. Bu nedenle web sayfalarini mutlaka ziyaret etmenizi ve denemenizi oneririm.

NTUC FairPrice: Düne kadar FairPrice'da ürünlerimizi görmek imkansızdı. Ancak 2011 yılının sonuna doğru Türk Büyükelçiliği'nin de katkılarıyla bir etkinlik düzenlendi ve bizim ürünlerimiz de FairPrice'ın raflarında gururla yer almaya başladı. Neler mi? Keskinoğlu'nun dondurulmuş piliç ürünleri, Efes birası, Tamek meyve suyu, şaraplarımız, çikolata ve şekerlemeler, Ravika ve Tariş zeytinyağları (ben organik reyonundan seçmeyi tercih ediyorum) ve Yörsan peynirleri. Ayrıca zaman zaman Aksun firmasının kayısı, incir, kiraz ve kavunları da geliyor. Üstelik FairPrice'lar adanın her yerinde bulunuyor. Daha keyifli bir alışveriş için ben FairPrice'ın üst segmenti olan Fairprice Finest'ları tercih ediyorum. 


Önemli not: Elimden geldiğince tüm firmalara yer vermeye çalıştığım bu bölümde eğer sizin de yer almasını istediğiniz firmanız/ürünüz varsa lütfen belirtin.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder